Country Week Results (2009)

Country Week Results — 2009

Champion Town
Division One
Division Two
Division Three
Division Four
Division Five
Division Six
Division Seven
Division Eight
Division Nine

Champion Town

Town Div 1 Div 2 Div 3 Div 4 Div 5 Div 5 Div 6 Div 7 Div 8 Div 9 Div 9 Total Equivalent Teams Average
Geraldton 46 35 37 39 43 x 42 43 44 50 33 412 412.0 10 41.20
Peel 43 44 54 44 40 31 41 33 41 32 x 403 403.0 10 40.30
Karratha 43 43 x x 44 x x 38 x 27 x 195 390.0 5 39.00
Narrogin x x x x 31 x x x 43 36 x 110 366.7 3 36.67
Albany 22 29 x 37 x x x 46 x 47 x 181 362.0 5 36.20
Bunbury 42 41 33 29 36 x 35 x 37 x x 253 361.4 7 36.14
Blackwood x x 39 x x x 40 x 28 x x 107 356.7 3 35.67
Kalgoorlie 29 33 23 42 x x 50 39 32 x x 248 354.3 7 35.43
                               
Katanning x x x 34 x x x 26 x x x 60 300.0 2 30.00
Northam x x 39 x x x 17 x x x x 56 280.0 2 28.00

Back to the top

Division One

Division One Ladder
Team Played Won Lost For Against Perc Points
Geraldton 5 4 1 46 29 61.33% 8
Karratha 5 4 1 43 32 57.33% 8
Peel 5 3 2 43 32 57.33% 6
Bunbury 5 3 2 42 33 56.00% 6
Kalgoorlie 5 1 4 29 46 38.67% 2
Albany 5 0 5 22 53 29.33% 0

Division One individual results
Name Team Won Played Perc
Jason Doyle Geraldton 12 15 80.00%
Mathew Franceschini Geraldton 11 15 73.33%
Dax Wasley Kalgoorlie 11 15 73.33%
Luke Carter Peel 11 15 73.33%
Ben Vidot Peel 11 15 73.33%
Dave Collingridge Karratha 10 15 66.67%
Jimi Serci Karratha 10 15 66.67%
Denis Hynes Bunbury 9 14 64.29%
Brian Rogers Bunbury 9 14 64.29%
Wes Hughes Bunbury 9 14 64.29%
Phil Barry Peel 9 14 64.29%
Adrian Lancaster Geraldton 9 15 60.00%
Paul Barrett Bunbury 7 13 53.85%
Michael Scapruzza Geraldton 8 15 53.33%
Ciaran McCrory Karratha 8 15 53.33%
Tony Vujevich Karratha 8 15 53.33%
Tom Martion Peel 7 14 50.00%
Anthony Daddario Albany 7 15 46.67%
Steve Smith Karratha 7 15 46.67%
Luke Martin Bunbury 5 11 45.45%
Aaron Brooks Kalgoorlie 6 14 42.86%
Luke Foster Geraldton 6 15 40.00%
Chris Tedbury Peel 2 5 40.00%
Darren Janitz Albany 5 15 33.33%
Steve Brett Albany 5 15 33.33%
Paul Hinks Bunbury 3 9 33.33%
Jeff Delbridge Kalgoorlie 5 15 33.33%
Bill Halligan Kalgoorlie 3 11 27.27%
Jason Harrop Albany 4 15 26.67%
Keith Carter Peel 3 12 25.00%
Ron Brown Kalgoorlie 3 13 23.08%
Rob Halligan Kalgoorlie 1 7 14.29%
Colin Bradley Albany 1 15 6.67%

Back to the top

Division Two

Division two Ladder
Team Played Won Lost For Against Perc Points
Peel 5 4 1 44 31 58.67% 8
Karratha 5 4 1 43 32 57.33% 8
Bunbury 5 3 2 41 34 54.67% 6
Geraldton 5 2 3 35 40 46.67% 4
Kalgoorlie 5 1 4 33 42 44.00% 2
Albany 5 1 4 29 46 38.67% 2

Division two individual results
Name Team Won Played Perc
Graeme Tuffley Geraldton 12 15 80.00%
Brent Steere Bunbury 11 15 73.33%
Marcus Tutt Karratha 11 15 73.33%
Robert Hinckfuss Karratha 11 15 73.33%
Leigh Raashou Karratha 10 15 66.67%
Russell Hine Peel 8 12 66.67%
Allen Kukura Peel 9 14 64.29%
Tony Senzio Peel 8 13 61.54%
Frank Clifton Albany 9 15 60.00%
Mick Harris Bunbury 9 15 60.00%
Glenn McCormack Peel 6 11 54.55%
Graham Searle Peel 7 13 53.85%
Alf Grasso Bunbury 8 15 53.33%
Mick Grey Peel 6 12 50.00%
Garry Galloway Albany 7 15 46.67%
Shannon Wright Bunbury 7 15 46.67%
Eddie McGuire Geraldton 7 15 46.67%
Bradley Smith Kalgoorlie 7 15 46.67%
Chris Tucker Kalgoorlie 7 15 46.67%
Kevin Bennett Kalgoorlie 7 15 46.67%
Rob Skinner Karratha 7 15 46.67%
Chris Kolevski Bunbury 6 15 40.00%
Keith Bastion Geraldton 6 15 40.00%
Brian Rennie Kalgoorlie 6 15 40.00%
Jason Dimer Kalgoorlie 6 15 40.00%
Graham Page Albany 5 15 33.33%
Pino Faugno Geraldton 5 15 33.33%
Russell Hancock Geraldton 5 15 33.33%
Terry Sharp Albany 4 15 26.67%
Murray Penn Albany 4 15 26.67%
Richie Heselwood Karratha 4 15 26.67%

Back to the top

Division Three

Division three Ladder
Team Played Won Lost For Against Perc Points
Peel 5 5 0 54 21 72.00% 10
Blackwood 5 3 2 39 36 52.00% 6
Northam 5 3 2 39 36 52.00% 6
Geraldton 5 2 3 37 38 49.33% 4
Bunbury 5 2 3 33 42 44.00% 4
Kalgoorlie 5 0 5 23 52 30.67% 0

Division three individual results
Name Team Won Played Perc
Alex Palatinus Peel 12 14 85.71%
Fred Smith Northam 12 15 80.00%
Kevin Sexton Peel 11 14 78.57%
Ben Dougherty Peel 9 13 69.23%
Wayne Carter Peel 9 13 69.23%
Alan Dreaver Blackwood 10 15 66.67%
Philip Maher Blackwood 10 15 66.67%
Nigel Sumner Geraldton 10 15 66.67%
Roger Tee Northam 10 15 66.67%
Brian Lloyd Peel 5 8 62.50%
Samm Lillis Peel 8 13 61.54%
Steve Truman Bunbury 9 15 60.00%
Darren Roberts Northam 8 15 53.33%
Greg Miller Blackwood 7 15 46.67%
Adrian Strauss Bunbury 7 15 46.67%
Steve Vickers Bunbury 7 15 46.67%
Alan Branch Geraldton 7 15 46.67%
Aaron Steere Geraldton 7 15 46.67%
Francine Jackson Geraldton 7 15 46.67%
Pete Clift Kalgoorlie 7 15 46.67%
Mick Andrews Blackwood 6 15 40.00%
Dave Gorman Blackwood 6 15 40.00%
Bradley Dawson Geraldton 6 15 40.00%
Raelene Smith Northam 6 15 40.00%
Arthur Sawtell Bunbury 5 15 33.33%
Darren Scott Bunbury 5 15 33.33%
Simon Jones Kalgoorlie 5 15 33.33%
Blake Collis Kalgoorlie 5 15 33.33%
Duane Smith Kalgoorlie 4 15 26.67%
Rick Kennedy Northam 3 15 20.00%
Craig Turner Kalgoorlie 2 15 13.33%

Back to the top

Division Four

Division four Ladder
Team Played Won Lost For Against Perc Points
Peel 5 4 1 44 31 58.67% 8
Kalgoorlie 5 4 1 42 33 56.00% 8
Geraldton 5 2 3 39 36 52.00% 4
Albany 5 2 3 37 38 49.33% 4
Katanning 5 2 3 34 41 45.33% 4
Bunbury 5 1 4 29 46 38.67% 2

Division four individual results
Name Team Won Played Perc
Merv Laudehr Albany 11 15 73.33%
Willie Puterangi Kalgoorlie 11 15 73.33%
Robert Tognetti Albany 10 15 66.67%
Peter Buck Geraldton 10 15 66.67%
Graeme Millett Kalgoorlie 10 15 66.67%
John Nixon Peel 10 15 66.67%
Bob Hunter Peel 10 15 66.67%
Brendan McCormack Kalgoorlie 9 15 60.00%
Ross Neville Peel 9 15 60.00%
Jarrod Nehme Katanning 7 12 58.33%
Chris Simmons Geraldton 8 15 53.33%
Geoff Sherlock Geraldton 8 15 53.33%
Lance Ryan Katanning 8 15 53.33%
Bevan Atkinson Peel 8 15 53.33%
Paul Cremin Geraldton 7 15 46.67%
Dennis Bates Kalgoorlie 7 15 46.67%
Shane Dubberlin Peel 7 15 46.67%
John Godfrey Katanning 6 13 46.15%
Bill Clark Bunbury 5 12 41.67%
Dace Bercene Bunbury 5 12 41.67%
Robert Rogers Katanning 5 12 41.67%
Wayne McGlade Albany 6 15 40.00%
John Nestoridis Geraldton 6 15 40.00%
Murray Wells Bunbury 5 13 38.46%
James Dyer Bunbury 5 13 38.46%
Gavin Ainsworth Bunbury 5 13 38.46%
David Chilcott Katanning 4 11 36.36%
Jeremy Robinson Albany 5 15 33.33%
Rino Cliosca Albany 5 15 33.33%
Keith Woolsey Bunbury 4 12 33.33%
Brett Halligan Kalgoorlie 5 15 33.33%
Gary Vickers Katanning 4 12 33.33%

Back to the top

Division Five

Division five Ladder
Team Played Won Lost For Against Perc Points
Karratha 5 5 0 44 31 58.67% 10
Peel Green 5 4 1 40 35 53.33% 8
Geraldton 5 3 2 43 32 57.33% 6
Bunbury 5 2 3 36 39 48.00% 4
Peel Blue 5 1 4 31 44 41.33% 2
Narrogin 5 0 5 31 44 41.33% 0

Division five individual results
Name Team Won Played Perc
Lex Sterling Karratha 13 15 86.67%
Bruce Hancock Geraldton 12 15 80.00%
John Zurawski Bunbury 11 15 73.33%
Peter Davey Karratha 11 15 73.33%
Mark Gooley Narrogin 11 15 73.33%
Damien Baldock Peel Green 11 15 73.33%
Christine Steere Bunbury 10 15 66.67%
Rachel King Karratha 10 15 66.67%
Raffaele Corasaniti Narrogin 9 15 60.00%
Daniel Partridge Peel Blue 9 15 60.00%
Frank Fondacaro Geraldton 8 15 53.33%
Steve Chalk Geraldton 8 15 53.33%
Scott Maluish Geraldton 8 15 53.33%
Peter Raines Peel Green 8 15 53.33%
Tim Elwin Peel Green 8 15 53.33%
Ray Butler Geraldton 7 15 46.67%
Jarrad Page Peel Green 7 15 46.67%
Brian Scimone Bunbury 6 15 40.00%
Steven Heymans Karratha 6 15 40.00%
Steven Shepherd Peel Blue 6 15 40.00%
Keith Bartlett Peel Blue 6 15 40.00%
Peter Christie Peel Green 6 15 40.00%
Nigel Treasure Bunbury 5 15 33.33%
Gary Smith Narrogin 5 15 33.33%
Andrew Perkins Peel Blue 5 15 33.33%
Adrian Morton Peel Blue 5 15 33.33%
Jack Harnett Bunbury 4 15 26.67%
Paul Baran Karratha 4 15 26.67%
Robbie Fleay Narrogin 4 15 26.67%
Brett Allinson Narrogin 2 15 13.33%

Back to the top

Division Six

Division six Ladder
Team Played Won Lost For Against Perc Points
Blackwood 5 4 1 40 35 53.33% 8
Kalgoorlie 5 3 2 50 25 66.67% 6
Geraldton 5 3 2 42 33 56.00% 6
Peel 5 3 2 41 34 54.67% 6
Bunbury 5 2 3 35 40 46.67% 4
Northam 5 0 5 17 58 22.67% 0

Division six individual results
Name Team Won Played Perc
Mick Triscari Bunbury 11 15 73.33%
Carl Wilton Geraldton 11 15 73.33%
Ron Hala Kalgoorlie 11 15 73.33%
Andrew Henderson Kalgoorlie 11 15 73.33%
Cameron Fredrickson Kalgoorlie 10 15 66.67%
Simon Lowe Blackwood 9 15 60.00%
Charles Lowe Blackwood 9 15 60.00%
Robert Hornum Blackwood 9 15 60.00%
Leigh Brenton Kalgoorlie 9 15 60.00%
Blake Brenton Kalgoorlie 9 15 60.00%
Janet Bartlett Peel 9 15 60.00%
Donna Haben Peel 9 15 60.00%
Ryan Smith Peel 9 15 60.00%
Jayson Kelly Geraldton 8 15 53.33%
Barry Walker Geraldton 8 15 53.33%
Frank Franceschini Geraldton 8 15 53.33%
Allen Mills Peel 8 15 53.33%
Brendon Longbottom Blackwood 7 15 46.67%
Darren Terry Bunbury 7 15 46.67%
Clint Pumphrey Bunbury 7 15 46.67%
Des Walker Geraldton 7 15 46.67%
Luke Middlebosch Blackwood 6 15 40.00%
Jo Szekeres Northam 4 10 40.00%
Bruce Neve Peel 6 15 40.00%
Tony Sergi Bunbury 5 15 33.33%
Jason Larwood Bunbury 5 15 33.33%
John Anderson Northam 4 12 33.33%
Shaun Geary Northam 3 11 27.27%
Marno Fourie Northam 3 11 27.27%
Dion Syson Northam 2 10 20.00%
Ryan Fitch Northam 1 11 9.09%
Stacie Aitken Northam 0 10 0.00%

Back to the top

Division Seven

Division seven Ladder
Team Played Won Lost For Against Perc Points
Albany 5 4 1 46 29 61.33% 8
Geraldton 5 3 2 43 32 57.33% 6
Kalgoorlie 5 3 2 39 36 52.00% 6
Karratha 5 3 2 38 37 50.67% 6
Peel 5 1 4 33 42 44.00% 2
Katanning 5 1 4 26 49 34.67% 2

Division seven individual results
Name Team Won Played Perc
Rod Wheeler Albany 12 15 80.00%
Michael Divitini Kalgoorlie 12 15 80.00%
Ron Bertelsen Geraldton 11 15 73.33%
Brayden Reynolds Karratha 11 15 73.33%
Dawn Wellman Albany 10 15 66.67%
Paul Bursik Geraldton 9 15 60.00%
Wayne Stacey Geraldton 9 15 60.00%
Stephen Jones Kalgoorlie 9 15 60.00%
Mark Teasdale Kalgoorlie 9 15 60.00%
Brendon Thompson Karratha 9 15 60.00%
Greg Sharp Albany 8 15 53.33%
Bev Mableson Albany 8 15 53.33%
Rod Elliott Albany 8 15 53.33%
Chris Lewis Karratha 8 15 53.33%
Lisa Perkins Peel 8 15 53.33%
Marcus Watson Peel 8 15 53.33%
Billi Dimovska Geraldton 7 15 46.67%
Steve Broadbent Geraldton 7 15 46.67%
Murray Birch Peel 7 15 46.67%
Grahame Keennan Kalgoorlie 6 15 40.00%
Roy Lee Karratha 6 15 40.00%
Leann Arthur Katanning 6 15 40.00%
Peter Clayton Katanning 6 15 40.00%
Erica Keighley Peel 6 15 40.00%
Cameron Anderson Katanning 5 15 33.33%
Scott Fidler Katanning 5 15 33.33%
Mandy Skinner Karratha 4 15 26.67%
Vicki Ramm Katanning 4 15 26.67%
Bryan Mills Peel 4 15 26.67%
Sandy Gates Kalgoorlie 3 15 20.00%

Back to the top

Division Eight

Division Eight Ladder
Team Played Won Lost For Against Perc Points
Geraldton 5 4 1 44 31 58.67% 8
Peel 5 4 1 41 34 54.67% 8
Narrogin 5 3 2 43 32 57.33% 6
Bunbury 5 2 3 37 38 49.33% 4
Kalgoorlie 5 2 3 32 43 42.67% 4
Blackwood 5 0 5 28 47 37.33% 0

Division Eight individual results
Name Team Won Played Perc
Ken Ryder Geraldton 13 15 86.67%
Jeremy Virieux Kalgoorlie 11 15 73.33%
Sandy Rikys Narrogin 11 15 73.33%
Sharon Burrows Bunbury 10 14 71.43%
Hannu Tuoma Geraldton 10 15 66.67%
Shane Rickys Narrogin 10 15 66.67%
Troy White Geraldton 9 15 60.00%
George Ward Narrogin 9 15 60.00%
Greg Barnard Peel 9 15 60.00%
Dean Mabbs Peel 9 15 60.00%
Rod Gillies Peel 9 15 60.00%
Helen Hester Bunbury 8 14 57.14%
Don Wilson Blackwood 8 15 53.33%
Stephen Bolton Blackwood 8 15 53.33%
Clayton Johnson Kalgoorlie 8 15 53.33%
Irene Arnold Peel 8 15 53.33%
Joe Trigg Bunbury 6 12 50.00%
Teresa McCrechan Narrogin 7 15 46.67%
Sean O’Connor Bunbury 6 13 46.15%
Peter Hinks Bunbury 5 12 41.67%
Steve Benzie Blackwood 6 15 40.00%
Hayden Scanlon Geraldton 6 15 40.00%
Dean Kauiers Geraldton 6 15 40.00%
Kristy Smith Kalgoorlie 6 15 40.00%
Bill Pickford Narrogin 6 15 40.00%
Gavin Mulgrave Peel 6 15 40.00%
Megan Lofthouse Kalgoorlie 5 15 33.33%
Wendy Beveridge Blackwood 3 15 20.00%
Chadd Richardson Blackwood 3 15 20.00%
Sonja McBride Bunbury 2 10 20.00%
Kate Connick Kalgoorlie 2 15 13.33%

Back to the top

Division Nine

Division nine Ladder
Team Played Won Lost For Against Perc Points
Geraldton Gold 5 5 0 50 25 66.67% 10
Albany 5 4 1 47 28 62.67% 8
Geraldton Black 5 2 3 33 42 44.00% 4
Peel 5 2 3 32 43 42.67% 4
Narrogin 5 1 4 36 39 48.00% 2
Karratha 5 1 4 27 48 36.00% 2

Division nine individual results
Name Team Won Played Perc
Marc Gilmour Geraldton Gold 12 15 80.00%
Peter Milner Albany 11 15 73.33%
Ron Kipps Geraldton Gold 11 15 73.33%
Darryl Parrett Narrogin 11 15 73.33%
Mason Thomas Albany 10 15 66.67%
Martin Elks Geraldton Black 10 15 66.67%
Jemma Hinge Geraldton Gold 10 15 66.67%
Vince Healy Peel 9 14 64.29%
John Hart Albany 9 15 60.00%
Raymond Green Albany 9 15 60.00%
Troy Hutchinson Geraldton Gold 9 15 60.00%
Jason Mudge Peel 8 14 57.14%
Grant Tenseldam Albany 8 15 53.33%
Rudi Geibl Geraldton Black 8 15 53.33%
Adele Mills Geraldton Gold 8 15 53.33%
Lisa Dubberlin Peel 6 12 50.00%
Iain Marshall Karratha 7 15 46.67%
Steve Woods Narrogin 7 15 46.67%
Craig Thompson Geraldton Black 6 15 40.00%
Pennie Coventry Karratha 6 15 40.00%
Alan Hicks Narrogin 6 15 40.00%
Cameron Parrett Narrogin 6 15 40.00%
Jordan Spencer Narrogin 6 15 40.00%
Bevan Fallon Peel 6 15 40.00%
Sandra Currie Geraldton Black 5 15 33.33%
Victor Hedland Karratha 5 15 33.33%
Lindsey Heymans Karratha 5 15 33.33%
Di Wynhorst Geraldton Black 4 15 26.67%
Shiralee Clark Karratha 4 15 26.67%
Donna Williams Peel 2 12 16.67%
Penny Mudge Peel 1 8 12.50%

Back to the top