Past Winners

Back to Home Page

If any members can help fill in some of the missing years could they please contact me at registrar@peelpool.com

Please note: Due to there now being divisions instead of grades, I have included the old A Reserve stats as Second Division and the old B Grade stats as Third Division. So if you won a title whilst playing in either A Reserve or B Grade it will now show as Second Division or Third Division. Likewise A Grade is now listed as First Division.

Premiers
Open Singles
Open Doubles
Top 16
Top 16 Tournament
Grade Singles (First Division)
Grade Singles (Second Division)
Grade Singles (Third Division)
Grade Singles (Fourth Division)
Grade Doubles (First Division)
Grade Doubles (Second Division)
Grade Doubles (Third Division)
Grade Doubles (Fourth Division)
Women’s Singles
Masters
9 Ball
Mixed Doubles
Triples Tournament

Premiers
Year First Division Second Division Third Division Fourth Division
1983 Pen Starboard
1989 Lazy Crab Lazy Crab Sportsmans 3
1990 Cobblers 1 Sands Black Mustangs 4
1992 Cobblers 1 Sands Black Boathouse
1993 Halls Head Cobblers 2 Boathouse 3
1994 Sands Red Halls Head 2
1995 Brighton Red Mustangs 3
1996 Brighton
1997 Cobblers 1 Peninsula 1
1998 Cobblers 1 Ravenswood
1999 Halls Head 1 Cobblers 2 Madora Bay 1
2000 Sands Old Sands Black Taverners
2001 Pot Black Strikers Sands Black Madora Bay
2002 Strikers Madora Bay Halls Head 4
2003 Halls Head Predators Halls Head Islanders Murray Mongrels
2004 Halls Head Predators Sands Black Dudley Park Bowling Club
2005 Halls Head Predators Madora Bay Sands Green M.B.C Allsorts
2006 Halls Head Predators Dudley Park Bowling Club Golden Oldies
2007 Sands Blue Straight 8’s Snipers
2008 Madora Predators Sands Black Footy Club
2009 Money Shots Footy Club 1
2010 Madora Bay Predators Footy Club
2011 The Neil Bartons Stingers Snipers
2012 The Bellends Stingers
2013 Raiders Hammerheads
2014 Mozzies Bunts Mob
2015 Sands Blue Stingers    
2016  Mozzies Stingers    
2017  Mozzies      

Back to the top

Open Singles
Year Winner Runner Up
1983 Tony Senzio
1986 Keith Carter
1988 Keith Carter
1989 Ross Neville
1992 Allen Kukera Chris Tedbury
1993 Sam Hart Wally Whittaker
1994 Allen Kukera T.Jones
1995 Tom Martion Allen Kukera
1996 Chris Smith Mark Selvey
1997 Perry Hart Mark Selvey
1998 Allen Kukera Owen Lindsay
1999 Glenn Clark J.Wade
2000 Tom Martion Glenn Clark
2001 Glenn Clark Darren Morris
2002 Simon Ibbs Phil Barry
2003 Simon Ibbs Phil Barry
2004 Gary McShane Keith Carter
2005 Neil Barton Fred Eggert
2006 Mark Selvey Keith Carter
2007 Mick Cooper Graham Searle
2008 Simon Ibbs Tom Martion
2009 Ben Dougherty Tim Elwin
2010 Hugh Highman Ian Hart
2011 Darren Morris Luke Anglesey
2012 Sam Hart Allen Kukura
2013 Sam Hart Darren Morris
2014 Andy Bell Sam Hart
2015 Darren Morris Mark Selvey
2016 Jarrad Page Ben Doherty
2017 Steve Hale Tom Martion

Back to the top

Open Doubles
Year Winners Runners Up
1984 Tony Senzio – D.Davey
1985 Tony Senzio – Kevin Lewis
1988 Allen Kukera – Ron Moody
1989 Brad Klopper – Allen Kukera
1990 Sam Hart – Andy Brailsford Keith Carter – Bob Johnson
1992 K.Delange – Chris Tedbury Keith Carter – Ross Neville
1993 Keith Carter – Allen Kukera Wally Whittaker – S.Langdon
1994 Chris Smith – Trevor Hewitt S.Langdon – Wally Whittaker
1995 Chris Smith – Russell Turner Kevin Orchard – Colin Stables
1996 Chris Smith – Bob Johnson Allen Kukera – Rob McCormick
1997 Darren Morris – Perry Hart M.Boyes – Kevin Orchard
1998 Chris Smith – George Omat Cheryl Barry – Darren Morris
1999 Keith Carter – Graham Searle Kevin Humphries – Colin Stables
2000 Glen Clark – Ross Neville Tom Martion – Gary McShane
2001 Keith Carter – Graham Searle George Omat – Dave Haas
2002 Darren Morris – Rod Bunter T.Heyhurst – D.Mabbs
2003 Phil Barry – Daniel Whitehorn Dave Haas – T.Burton
2004 Ross Neville – Glen Clark Phil Barry – Daniel Whitehorn
2005 Allen Kukera – Keith Carter Dave Davison – Mark Parsons
2006 Wayne Carter – Luke Carter John Nixon – Mark Selvey
2007 Colin Stables – Wayne Brindley Sharon Cooper – Mick Cooper
2008 John Nixon – Mark Selvey Ben Dougherty – Ben Vidot
2009 Wayne Carter – Colin Stables Keith Carter – Graham Searle
2010 Luke Carter – Ben Dougherty Ben Vidot – Andy Bell
2011 Darren Morris – Andy Bell Sam Hart – Kevin Higgins
2012 Darren Morris – Andy Bell Mick Grey – Lee Small
2013 Keith Carter – Jeff Carter Bob Rhodes – Glenn McCormack
2014 Neil Barton – Jarrad Page Peter Bunter – Wayne Carter
2015 Allen Kukura – Jason McQuire Neil Barton – Jarrad Page
2016 Colin Stables – Wayne Carter Steve Sibon – Allen Mills
2017 Tom Martion – Steve Hale John Nixon – Mark Selvey

Back to the top

Top 16 %
Year First Division Second Division Third Division Fourth Division
1992 Chris Bussanich Derek Coulson G.Casey
1993 Sam Hart T.Clay H.Connors
1994 Allen Kukura Derek Coulson Rod Gillies
1995 Chris Smith Darryl Fair M.Boyes
1996 Phil Barry Sam Newman
1997 Phil Barry G.Mumford
1998 Darren Morris G.Mumford
1999 Keith Carter Kevin Humphries P.Bray
2000 Glen Clark Rob Good M.Tink
2001 Geoff Wade Paul Holmes B.Taylor
2002 Phil Barry D.Prosser Steve McIlroy
2003 Luke Carter Jake Pascoe Rob Douglas
2004 Peter Trebley Mark Parsons Ricky Fender
2005 Wayne Brindley Adam Barton Harvey Morseu Don Stewart
2006 Luke Carter Russell Hine Mark Liggins
2007 Phil Barry Darrell Newton Joe Tomasovich
2008 Ben Vidot Tristan Yeomans Rod Gillies
2009 Luke Carter Steve Law
2010 Ben Vidot Greg Barnard
2011 Luke Anglesey John Broekmeulen Dean Mabbs
2012 Sam Hart John Broekmeulen
2013 Luke Carter Ian Hart
2014 Rocky Hammond Wayne Carter
2015 Darren Morris Bruce Neve    
2016 Luke Anglesey Allen Mills    
2017  Darren Morris Allen Mills    

Back to the top

Top 16 Tournament
Year First Division Second Division Third Division Fourth Division
1992 Sam Hart G.Dunn T.Smith
1993 Owen Lindsay D.Hillin Paul Holmes
1994 Phil Barry R.Beard Rod Gillies
1995 Tom Martion Owen Lindsay T.Odin
1996 Rob McCormick Glen McCormack
1997 Rob McCormick G.Mumford
1998 Rob McCormick G.Mumford
1999 Tom Martion G.Salmon Finn Kenvil
2000 Keith Carter S.Sibon Damien Chant
2001 Phil Barry G.Norwell John Nixon
2002 Phil Barry Rick Wightman Darren Vercoe
2003 Peter Trebley P.McMahon Dean Mabbs
2004 Luke Carter Adrian Morton Rod Gillies
2005 Keith Carter Craig Latta Dean Philpott Wayne Hough
2006 Wayne Brindley Dean Mabbs Mark Liggins
2007 Keith Carter Cameron McLeod Darren Penrose
2008 Luke Carter Ian Hart Rod Gillies
2009 Graham Searle Steve Law
2010 Luke Carter Jarrad Page
2011 Luke Carter Steve McIlroy Steve Green
2012 Paul Hinks Peter Bunter
2013 Sam Hart John Broekmeulen
2014 Rocky Hammond Russell Higginson
2015 Jason McQuire Lance Ryan    
2016 Jack Hunter David McAllister    
2017  Neil Barton Keith Barlett     

Back to the top

Grade Singles (First Division)
Year Winner Runner Up
1982 Phil Barry
1983 C.Jackson Tony Senzio
1987 Mick Grey
1988 Mick Grey
1989 Ron Moody
1991 Keith Carter
1992 Chris Bussanich Gary McShane
1993 A.Brailisford Wally Whittaker
1994 Sam Hart Steve Gent
1995 Tony Senzio Keith Carter
1996 Keith Carter Tom Martion
1997 Perry Hart George Omat
1998 Colin Stables Darren Morris
1999 Gary McShane Darren Morris
2000 Russell Hine Mark Selvey
2001 J.Wade Gordon Robinson
2002 Phil Barry Darren Morris
2003 Darren Morris Mick Grey
2004 Daniel Whitehorn Chris Tedbury
2005 Clive Ryan Graham Searle
2006 Mick Grey Colin Stables
2007 Keith Carter Wayne Brindley
2008 Ben Vidot Wayne Brindley
2009 Graham Searle Tony Senzio
2010 Mick Grey Luke Carter
2011 Ben Dougherty Sam Hart
2012 Tom Martion Darren Morris
2013 Damian Baldock Tom Martion
2014 Darren Morris Jarrad Page
2015 Darren Morris Steve Hale
2016 Steve Hale Gary McShane
2017 Neil Barton Steve Hale

Back to the top

Grade Singles (Second Division)
Year Winner Runner Up
1992 B.Gallant Derek Coulson
1993 T.Clay S.Woolston
1994 D.Hillin Derek Coulson
1995
1996
1997
1998
1999 Kevin Humphries M.Haben
2000 N.Taylor J.Dineley
2001 Sam Newman Rob Meheux
2002 D.Prosser Rick Wightman
2003 Sam Newman Adrian Morton
2004 Bruce Morris Mark Parsons
2005 Craig Latta Adam Barton
2006 Kevin Sexton Paul Holmes
2007 Andrew Perkins Roy Wootton
2008 Tim Elwin Allen Mills
2009 Steven Shepherd Rob White
2010 Lisa Perkins Rob Coyne
2011 Ryan Smith Shannon Ellis
2012 Allen Mills Brian Lloyd
2013 James Glamuzina Ian Hart
2014 Jason West Lois Will
2015 Cameron McLeod Adrian Morton
2016 David McAllister Toni Kliche
2017 Allen Mills Aaron Cross

Back to the top

Grade Singles (Third Division)
Year Winner Runner Up
1988 Darryl Fair
1989 Mick Wright
1992 J.Robbins D.Stewart
1993 G.Norwell C.Langdon
1994 Paul Holmes Rod Gillies
1995 Rod Gillies B.O’Niell
1996 Sam Newman Rob Meheux
1997 M.Boyes Ken McCleod
1998 Wayne Carter Steve McIlroy
1999 Adam Barton Don Heydon
2000 Damien Chant Greg Barton
2001 P.Gray B.Taylor
2002 Jake Pascoe L.Kirkham
2003 Warrick Lansdown W.Farmer
2004 Henry Elly Ricky Fender
2005 Harvey Morseu Cheryl Gray
2006 Mark Liggins Alan Carter
2007 Darren Penrose Sharon Amos
2008 Glen Turner Greg Barnard
2011 Jason West Roy Wootton

Back to the top

Grade Singles (Fourth Division)
Year Winner Runner Up
2005 Erica Keighley Warrick Lansdown

Back to the top

Grade Doubles (First Division)
Year Winners Runners Up
1984 Tony Senzio – Tony Rehu
1985 Tony Senzio – Kevin Lewis
1991 Keith Carter – Bob Johnson
1992 Chris Bussanich – J.McMahen Keith Carter – Gary McShane
1993 Ross Neville – B.Whiddett K.Delange – Chris Tedbury
1994 Chris Smith – Phil Barry Allen Kukura – Keith Carter
1995 Chris Smith – Ron Beeson Keith Carter – P.Weston
1996 Tom Martion – Keith Carter Colin Stables – Kevin Orchard
1997 Allen Kukura – Rob McCormick Owen Lindsay – J.Johnson
1998 Bob Hunter – Mark Coci Mick Grey – Paul Brooks
1999 J.Wade – Russell Turner Daniel Whitehorn – Shane Dubberlin
2000 Mark Selvey – Steve McIlroy Keith Carter – Graham Searle
2001 Glen Clark – Simon Ibbs Colin Stables – Kevin Orchard
2002 Darren Morris – Rod Bunter Phil Barry – Allen Kukura
2003 Wayne Carter – Luke Carter June Loreto – Rob Good
2004 Colin Stables – June Loreto Daniel Wilke – John Broekmeulen
2005 Brad Rattigan – Ross Neville Colin Stables – Wayne Brindley
2006 Kevin Orchard – Tony Senzio Allen Kukura – Ross Neville
2007 Colin Stables – Wayne Brindley Adam Barton – Neil Barton
2008 Simon Ibbs – Kevin Sexton Colin Stables – Wayne Brindley
2009 Keith Carter – Mick Grey Russell Hine – Sam Lillis
2010 Luke Carter – Ben Dougherty Graham Searle – Allen Kukura
2011 Neil Barton – Ryan Farr Kevin Sexton – Russell Hine
2012 Luke Carter – Ben Dougherty Darren Morris – Andy Bell
2013 Darren Morris – Andy Bell Peter Bunter – Bob Rhodes
2014 James Glamuzina – Tim Elwin Allen Kukura – Alex Palatinus
2015 Colin Stables – Chris Smith Neil Barton – Jarrad Page
2016 Andy Bell – Darren Morris Damien Baldock – Jimmy Stewart
2017 Luke Carter – Neil Barton Damien Baldock – Jimmy Stewart

Back to the top

Grade Doubles (Second Division)
Year Winners Runners Up
1992 Gary McCain – G.Ellix Peter Parsons – Derek Coulson
1993 R.Holt – G.Burmiester P.Winfield – K.McAllister
1994 D.Channing – R.Bateman C.Wright – R.Beard
1995
1996
1997
1998
1999 Cameron McLeod – James Glamuzina Peter Sibon – R.Galloway
2000 Kevin Sexton – Peter Sibon Kevin Humphries – J.Harley
2001 Brett MacDonald – D.Prosser Kylie Grenfell – G.Casey
2002 Rod Gillies – R.Marlow Dave Davison – M.Haben
2003 Jake Pascoe – L.Kirkham R.Harvey – Brett MacDonald
2004 Kevin Sexton – Peter Sibon Andrew Perkins – Lisa Perkins
2005 Russell Hine – Dave Mabbs Mark Parsons – Dave Davison
2006 Keith Bartlett – Cameron McCleod Troy Ellis – Dean Mabbs
2007 Keith Bartlett – Cameron McCleod John Cleaver – Chris Barton
2008 Allen Mills – Ryan Smith Tim Elwin – Sean Forman
2009 Shane Dubberlin – Allen Mills Dean Philpott – Shane Pipe
2010 Jason West – Steve Green Rod Gillies – Greg Barnard
2011 Troy Ellis – Shannon Ellis Adrian Morton – Bruce Neve
2012 Troy Ellis – Shannon Ellis Allen Mills – Ryan Smith
2013 Ian Hart – Bevan Shepherd Donna Haben – Liz Powell
2014 Peter Bunter – Wayne Carter Bruce Neve – Russell Turner
2015 Brian Lloyd – Shane Green Ken Twaddle – Luke Martin
2016 Keith Bartlett – Cam McLeod Peter Bunter – Lance Ryan
2017 Lance Ryan – Wayne Carter Allen Mills – Russell Higginson

Back to the top

Grade Doubles (Third Division)
Year Winners Runners Up
1989 G.Winters – M.Ellis
1992 G.Casey – Don Stewart Geoff Oldham – C.Casey
1993 H.Connors – G.McCarthy R.Mead – B.Charleston
1994 I.Grinbergs – D.Pilford Rod Gillies – S.Neary
1995 S.Neary – M.Stewart P.Bridle – W.Jones
1996 T.Steel – D.Bowen Mark Coci – Sam Newman
1997 Peter Sibon – R.Galloway P.Bridle – G.Mumford
1998 Steve McIlroy – K.McIlroy Lisa Perkins – Andrew Perkins
1999 Gail Stewart – Don Stewart B.O’Neill – J.Stephen
2000 Brett MacDonald – D.Prosser M.Haben – D.Knott
2001 Dave Davison – M.Haben George Cole – Dennis Goodman
2002 Don Heydon – L.Brothers J.Hunter – Marina Van Elst
2003 Cheryl Barry – R.Watson Jason Mudge – John Mills
2004 Colin Fender – Ricky Fender Sharon Amos – Glen Turner
2005 Allen Mills – Chris Philpott (Jnr) John Mills – Jason Mudge
2006 Lyn Stables – Warrick Lansdown Kylie Bowman – Jeanette Hislop
2007 Lyn Stables – Wayne Hough Penny Mudge – Sarah Healey
2008 Rod Gillies – Greg Barnard Jason West – Clinton Forsyth
2011 Jason West – Steve Green Julie Hutton – Denise Overell

Back to the top

Grade Doubles (Fourth Division)
Year Winners Runners Up
2005 Don Stewart – Gail Stewart Lyn Stables – Wayne Hough

Back to the top

Women’s Singles
Year Winner Runner Up
1998 Helen Turner Renee Langdon
1999 J.Harley Gail Stewart
2000 Lisa Perkins Renee Langdon
2001 Sharon Cooper T.Abernethy
2002 Donna Haben Gail Stewart
2003 Donna Haben Cheryl Gray
2004 Cheryl Gray Jodie Yule
2005 Sharon Cooper Donna Haben
2006 Lisa Perkins Erica Keighley
2007 Sharon Cooper Haylie Bryant
2008 Sharon Cooper Donna Haben
2009 Lisa Perkins Donna Haben
2010 Lois Whitmore Janet Bartlett
2011 Lois Whitmore Donna Haben
2012 Claire Marsh Lois Will
2013 Janet Bartlett Jane Parkinson Jose
2014 Claire Marsh Kylie Grenfell
2015 Claire Marsh Donna Haben
2016 Wanee Mustafa Claire Marsh
2017 Wanee Mustafa Suzie Gibbs

Back to the top

Masters
Year Winner Runner Up
1998 Ken McLeod Peter Parsons
1999 J.Smith Fred Schultz
2000 Ross Neville J.Smith
2001 Ross Neville Manfred Haben
2002 Brian Lloyd Ross Neville
2003 Ron Moody Sam Newman
2004 Ross Neville Fred Eggert
2005 Ron Moody Tony Senzio
2006 Alan Carter Ross Neville
2007 Alex Palatinus Graham Searle
2008 Alex Palatinus John Broekmeulen
2009 Graham Searle Russell Hine
2010 Graham Searle Russell Hine
2011 Colin Stables Tony Senzio
2012 Graham Searle Tony Senzio
2013 Sam Hart Keith Carter
2014 Tom Martion Rob McCormack
2015 Rob McCormack Graham Searle
2016 Keith Carter Chris Smith
2017 Mark Selvey Steve Sibon

Back to the top

9 Ball
Year Winner Runner Up
1999 Tom Martion Glen McCormack
2000 Colin Stables Glen McCormack
2001 Phil Barry Glen McCormack
2002 Phil Barry Simon Ibbs
2003 Dave Haas Colin Stables
2004 Mark Selvey Luke Carter
2005 Luke Carter Keith Carter
2006 David Johnson Mick Grey
2007 Glenn McCormack Adam Barton
2008 Luke Carter Keith Carter
2009 Alex Palatinus Luke Carter
2010 Luke Carter Tom Martion
2011 Neil Barton Colin Stables
2012 Darren Morris Andy Bell
2014 Rocky Hammond Kris Reany
2015 Russell Hine Jarrad Page
2016 Garry McShane Steve Sibon
2017 Rob McCormick Shane Green

Back to the top

Mixed Doubles
Year Winners Runners Up
1998 J.Calabro – Bob Hunter J.Griffiths – Rob McCormick
1999 Shane Buckley – S.Buckley Sam Newman – Samantha Newman
2000 Graham Searle – S.Searle Shane Buckley – S.Buckley
2001 Colin Stables – Lyn Stables Mick Cooper – Sharon Cooper
2002 Cheryl Barry – Phil Barry Mick Cooper – Sharon Cooper
2003 Luke Carter – D.Meakins Wayne Carter – J.Hart
2004 Donna Haben – Markus Haben Andrew Perkins – Lisa Perkins
2005 Daniel Whitehorn – Lisa Dubberlin Chris Tedbury – Maureen Raffaele
2006 Luke Carter – Maureen Raffaele Keith Carter – Janet Lockely
2007 Colin Stables – Lyn Stables Adam Barton – Maureen Raffaele
2008 Graham Searle – Lois Whitmore Keith Carter – Janet Bartlett
2009 John Broekmeulen – Jayde Martin Mick Grey – Erica Keighley
2010 Colin Stables – Donna Haben Graham Searle – Lois Whitmore
2011 Keith Carter – Janet Bartlett Colin Stables – Donna Haben
2013 Andy Bell – Claire Marsh
2015 Lois Will – Chris Smith Claire Marsh – Andy Bell
2016 Keith Carter – Janet Bartlett Mick Grey – Erica Keighley
2017 Michelle Francis – Neil Barton

Claire Marsh – Andy Bell

Nadine White – Graham Searle

Donna Haben – Shane Green

Back to the top

Triples Tournament
Year Winners Runners Up
2002 Tom Martion – Kevin Orchard – K de Pradines Kylie Grenfell – Peter Bunter – Brett MacDonald
2003 Samantha Newman – Phil Barry – Sam Newman Maureen Raffaele – Russell Hine – Damien Chant
2004 Daniel Whitehorn – Mick Cooper – Sharon Cooper Alex Palatinus – Mark Selvey – A.Featherstone
2005 Daniel Whitehorn – Mick Cooper – Sharon Cooper Marina Van Elst – Brad Rattigan – Mick Grey
2006 Daniel Whitehorn – Mick Cooper – Sharon Cooper Jodie Yule – Craig Latta – John Broekmeulen
2007 Wayne Carter – Neil Barton – Haylie Bryant Graham Searle – Mick Grey – Erica Keighley
2008 Keith Carter – Keith Bartlett – Janet Bartlett Wayne Carter – Neil Barton – Haylie Bryant
2009 Mick Grey – Bob Hunter – Erica Keighley Tom Martion – Peter Trebley – Kelsie Wellington

Back to the top